Date: 25th October 2015 at 12:39pm
Written by:


The magic of the FA Cup begins at 7pm tomorrow evening, live on BBC2.

The Emirates FA Cup will land in Yorkshire on Monday evening where BBC Two will broadcast the first round proper draw live.

Following last season’s tour around the country, The Cup is back out on the road this campaign, and its first stop – the clubhouse at Thackley Juniors FC.

The FA Charter Standard community club, based near Bradford, provides football opportunities for 33 boys and girls teams across 12 age groups and will host the draw as Football League One and Two clubs enter the fray.

Monday’s draw, which starts at 7pm, will also coincide with The FA’s 152nd anniversary.

The 32 non-League sides who have battled through qualifying will go into the legendary velvet bag with the 48 League clubs.

As well as BBC Two, the draw will also be on Radio 5 Live, the BBC Sport website, BBC Sport app and on BT Sport.

The 40 first round ties will be played over the weekend of 7 and 8 November and will receive unprecedented coverage from the BBC.

The Draw Numbers

1 Accrington Stanley
2 AFC Wimbledon
3 Barnet
4 Barnsley
5 Blackpool
6 Bradford City
7 Bristol Rovers
8 Burton Albion
9 Bury
10 Cambridge United
11 Carlisle United
12 Chesterfield
13 Colchester United
14 Coventry City
15 Crawley Town
16 Crewe Alexandra
17 Dagenham & Redbridge
18 Doncaster Rovers
19 Exeter City
20 Fleetwood Town
21 Gillingham
22 Hartlepool United
23 Leyton Orient
24 Luton Town
25 Mansfield Town
26 Millwall
27 Morecambe
28 Newport County
29 Northampton Town
30 Notts County
31 Oldham Athletic
32 Oxford United
33 Peterborough United
34 Plymouth Argyle
35 Port Vale
36 Portsmouth
37 Rochdale
38 Scunthorpe United
39 Sheffield United
40 Shrewsbury Town
41 Southend United
42 Stevenage
43 Swindon Town
44 Walsall
45 Wigan Athletic
46 Wycombe Wanderers
47 Yeovil Town
48 York City
49 Worcester City
50 AFC Fylde
51 Gainsborough Trinity
52 Northwich Victoria or Chorley
53 Grimsby Town
54 Barwell or AFC Rushden & Diamonds
55 Salford City
56 FC United of Manchester
57 Stalybridge Celtic or North Ferriby United
58 FC Halifax Town or Guiseley
59 Tranmere Rovers or Lincoln City
60 Stourbridge
61 Macclesfield Town
62 Brackley Town
63 Altrincham
64 Whitehawk
65 Maidenhead United
66 Basingstoke Town
67 Grays Athletic or Welling United
68 Boreham Wood
69 Wealdstone
70 Didcot Town
71 Dover Athletic
72 Chesham United
73 Staines Town
74 Aldershot Town
75 Eastleigh
76 Forest Green Rovers
77 Braintree Town
78 Havant & Waterlooville or Cheltenham Town
79 Maidstone United
80 St Albans City

Ties to be played on the weekend of 7 and 8 November 2015